Evi Toplu Tutmanın Yolları

Evi Toplu Tutmanın Yolları
Evi Toplu Tutmanın Yolları

Evimizin derli toplu olması için çaba ve özen gösteririz. Bu nedenle arada bir de olsa dağıldığı zaman ev toplamak herkes için olduğu gibi bizim için de zahmetlidir. Bu nedenle, evimizin toplu bir şekilde durması ve kolayca dağılmaması için bazı önlemler almak ve mümkün olduğunca evimizin dağılmasını önlemeye çalışmak gerekir.
Derli toplu görünen bir evin ilk şartı, evdeki fazlalıklardan kurtulmaktan geçer. Bir gün işe yarayabilir mantığıyla evde tuttuğumuz eşyaların düzenini uzun süre sağlamak yorucu olacağından dolayı bu tür fazlalık eşyalardan bir an önce kurtulmakta fayda var çünkü kullanmak istediğimiz zaman bu eşyaları kolayca bulabilmek artık eskisi gibi zor değil. Öte yandan yapmamız gereken ev işlerinin hepsini bir anda yapmak yerine, parça parça yaparak altından kalkmakta oldukça iyi bir fikir çünkü bu sayede hem fazla yorulmadan her işimizi halledebiliriz hem de evimizi her zaman toplu tutabiliriz.
Evin en çok dağıldığı yerlerden birinin de kıyafet odası olduğunu söylemek gerek. Genellikle dışarı çıkarken acaba bu gün ne giysem diye düşünürken birden gardırobumuzun altını üstüne getirebiliyoruz. Bu tür bir dağınıklıktan kurtulabilmek içinse, giyeceğimiz kıyafetleri akşamdan belirlemek en iyisi. Buna ek olarak, bir evi dağınık gösteren en önemli etmenlerden birinin de dağınık yataklar olduğunu özellikle belirtmekte fayda var. Bu nedenle de düzenli bir ev için yatakların her sabah toplanması oldukça önemlidir.

İşleri belirli günlere ayırmak oldukça rahatlatır. Örneğin çamaşır yıkama hafta sonu yapmaya ayırabilirsiniz. Hafta içi yemek yapma saatleriniz belli olacaktır. Rutin işleri belirli saatlerde yapabilirsiniz. Aslında hanımların unuttuğu en önemli nokta köşe bucak temizlik tabi ki önemlidir. Ancak asıl önemli olan dağınıklığı önleyebilmektir. Neden? Çünkü gelen misafirler olacağında hazırlıksız ve dağınık bir ev bizi perişan eder. Ayrıca toplu bir ev bizi moral olarak da sağlıklı tutar. Diğer işler gecikse bile her işi birden abanmak ve bitirmeye çalışmak bizi oldukça yorgun kılacaktır.

Oyuncakların yeri belli olsun. Çamaşırları renkli ve beyaz olarak başta ayıracak sepetleriniz olabilir. Takvim ve plan yaparak mutfak dolapları temizleme zamanı, gıda alışverişi, badana zamanı, halı yıkama günü gibi genel işlerinizi de not alarak o zamanlara göre planlayabilirsiniz.

Ev işinde takıntı haline getirmemek gerekir. Hep iş yapmak da bizi yorgun kılacaktır. Ayrıca bu takıntı haline getirmemek oldukça önemlidir. Bu yüzden farklı aktiviteler olan gezmeye, spora, komşular ile konuşmaya da vakit ayırın.

 

Facebook Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir